Studium není jednoduché. Obvykle lidé zjišťují až postupem času, jaký způsob učení a přípravy jim 100% vyhovuje. Někdo se učí každý den, další se učí jen o víkendu. Někdo zase den před písemkou. Nejlepší a nejméně bolestivou volbou je průběžná příprava. Našli jsme pro tebe knihy, které ti pomohou vylepšit si známky a naplnit hlavu důležitými vědomostmi.
Na začátku veškerého učení jsou vždy poznámky. Při hodinách si je píšeš, doma si něco vypisuješ nebo přepisuješ. A pak se z nich učíš. Jenže jak se učit z poznámek, které ti nedávají smysl? To prostě nejde. Proto je důležité naučit se, jak poznámky vytvářet, abys je vždy pochopil, snadno se v nich orientoval a učil. S tím by ti mohla pomoct novinka, kterou vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.
Autor knihy, Sönke Ahrense, napsal knihu o technice Zettelkasten vyvinuté německým vysokoškolským učitelem a průkopníkem v sociologii Niklasem Luhmannem. Niklas původně vystudoval úplně jiný obor, ale sociologie ho vždy silně přitahovala. Poté, co sepsal článek ze svých poznámek a poslal ho jednomu z nejvýznamnějších sociologů té doby, získal nabídku na místo na vysoké škole. Bohužel neměl potřebné vzdělání. Tím příběh nekončí, naopak.
Díky jeho technice Zettelkasten vystudoval sociologii rychlostí blesku, sepsal disertaci i habilitiaci a stal se postupně jedním z nejváženějších odborníků ve svém oboru. Za svůj život napsal 50 knih a 600 článků! A, když po jeho smrti našli v jeho kanceláři rozepsané články, kolegové je dopsali a vydali.
Příběh je to docela neuvěřitelný, ale dobře sepsané poznámky jsou naprostý základ. Díky nim si mozek nejen víc zapamatuje, ale i vytvoří, např. písemné a slohové práce, čtenářský deník, články a další. V knize se tedy dozvíš, jak si vytvořit systém výpisků a následně ho aktivně a prakticky využívat.
„Dobrému systému můžete důvěřovat. Zbaví vás nutnosti si vše pamatovat, mít o všem přehled, skladovat každou informaci v hlavě. Můžete se tak soustředit jen na to důležité – obsah, argumentaci a myšlenky.“ www.melvil.cz
TIP: Psaní poznámek ti pomůže v každém předmětu, proto je důležité mít to v malíku. Díky tomu ti učení půjde mnohem lépe od ruky – ať už je to čeština, angličtina, dějepis nebo chemie.
Všechno jde lépe, když tě to baví. Šprtání slovíček může být pěkná otrava. Proto se ti budou 100% hodit knihy od Bronislava Sobotky. Tento anglický učitel v mládí z jazyků propadal a učitelé ho od střední dost odrazovali. Má dyslexii a dysgrafii, takže je pro něj učení dost náročné. To ho ale nezastavilo, naopak! Má červený diplom, je to držitel nejvyšších certifikátů z jazykových mezinárodních zkoušek, učil v Oxfordu a patří mezi ty nejlepší.
Každá kniha je trochu o něčem jiném, ale spíš se doplňují, takže se neboj pořídit si obě dvě. Zamilujte se do angličtiny tě provede tím, jak se angličtinu DOOPRAVDY naučit a nezačínat pořád dokola. Kniha 365 anglických cool frází a výrazů jsou ty nejpoužívanější fráze, které Bróňa za svůj život slyšel a vždy si řekl „Kéž bych něco tak cool řekl já!“. Díky těmto obratům se tvoje angličtina posune na úplně jiný level!
Český jazyk se dá jen těžko vynechat. Všichni v něm každý den komunikujeme. A to nejen na sociálních sítích, ale i v reálném životě – ve škole, práci a na úřadech. Máš pocit, že ti čeština nejde tak, jak bys chtěl? Stydíš se za chyby, které občas uniknou tvé pozornosti?
Nevěš hlavu. Našli jsme 2 super knihy, kde se zábavnou formou dozvíš všechny fígle, rady a tipy. I nemilovník češtiny ji může ovládat na jedničku.
Kniha 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny od Červené propisky ti ukáže sto nejčastějších pravopisných a gramatických chyb. U každého slova je trocha povídání, příklad použití a praktické rady a tipy.
Pište správně česky od Poradny šílených korektorů tě naučí základy gramatiky a pravopisu. Autoři se snažili popsat ty nejčastější chyby a vysvětlit je stručně a hlavně srozumitelně. Od teď už pro tebe psaní s/z a mě/mně takový horor nebude.
A to je pro dnešní článek opravdu vše. Jaká kniha se ti líbí nejvíce? A pro kterou poběžíš do knihkupectví?