Jak se zbavit digitální závislosti? Pomůže digitální detox! Školní psycholožka radí

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Ráno vstaneš a první věc, kterou uděláš je, že zkontroluješ svůj telefon. Přes den se snažíš dostat k obsahu na internetu a jsi celý nesvůj, když to třeba kvůli vyučování ve škole není možné. Po návratu ze školy „zapaříš“ nějakou hru nebo strávíš většinu času scrollováním sociálních sítí nebo koukáš na různé videa a fotky. Většinu kamarádů máš v online světě a už si ani nepamatuješ, kdy jsi byl naposledy venku a bavil se i jinde než ve virtuálním prostoru. Často jsi podrážděný, roztěkaný, špatně se ti soustředí, a ještě hůř spí. Když tě rodiče nebo někdo jiný požádá, abys odložil telefon a věnoval se i jiným věcem než online bublině, cloumá s tebou vztek. Zhoršily se ti známky ve škole.

Poznáváš se ve většině bodů? Pak je na čase s tím začít něco dělat. Pravděpodobně se u tebe totiž rozvíjí nebo už rozvinula závislost na internetu, tzv. netolismus.

Snahou tohoto článku není internet démonizovat, protože je na něm možné najít spousty zajímavých informací. Internet se stal součástí našich životů. Může to být dobrý sluha, který ti nabídne vzdělání i zábavu, ale i zlý pán, který tě postupně bude přetahovat na svoji stranu do té míry, že ti nakonec podkope všechny plány do budoucna.

Stejně jako u jiných závislostí je i u netolismu důležité si uvědomit, že mám problém. To může být někdy hodně obtížné.

Zkus si zodpovědět na následující otázky

  1. Kolik času denně strávím na internetu?
  2. Zanedbávám kvůli němu jiné své povinnosti nebo vztahy?
  3. Pomáhá mi nějak trávení času na internetu k dosahování mých budoucích cílů?
  4. Kdybych měl kouzelnou hůlku a mohl si vyčarovat život přesně podle svých představ, jak by vypadal? Co bych dělal? Čím bych byl prospěšný pro společnost?
  5. Pomáhá mi k tomu už teď fakt, že kvůli hrám, videím všeho druhu nebo sociálním sítím, zanedbávám své povinnosti?

Můžeš si taky zkusit udělat test, který ti napoví, jestli už nejsi závislostí ohrožený. Najdeš ho třeba tady: Otestujte se – Adiktologická ambulance (adiktologie.cz) Je důležité odpovídat pravdivě, nesnažit se upravovat realitu. Chceš se přeci dozvědět, jak na tom jsi doopravdy.

Už jsem nejspíš „chycený v síti“, co s tím?

Možná už si uvědomuješ, že tě online svět pohltil více, než by si chtěl, ale nedaří se ti najít cestu ven ze začarovaného kruhu. Co můžeš udělat sám?

  • zkus si z mobilu, tabletu nebo počítače odinstalovat aplikace, na kterých trávíš nejvíc času,
  • nastav si omezovač času, který tě po určité době strávené na internetu zkrátka odpojí,
  • promluv si o svém problému s někým komu důvěřuješ,
  • nech se podpořit; domluv se třeba s rodiči, ať tě ohlídají, kolik času na internetu strávíš, možná, že ze začátku na ně budeš naštvaný, když ti přijdou říct, že už je čas to vypnout; na společné domluvy se rychle zapomíná, aby měla punc závaznosti, zkuste ji společně sepsat na papír; do dohody můžeš napsat i důvody, proč chceš čas strávený na internetu omezit (např. zlepšit si známky ve škole, mít víc času na kamarády, sport, trávení venku…),
  • vsaď se s někým, že dokážeš čas na internetu omezit; za každý úspěch si nastav odměnu,
  • zkus najít jiné aktivity, které ti přináší radost (sport, čtení, hudba, výtvarné aktivity, hraní deskových her…),
  • vyhledej odbornou pomoc; napsat můžeš třeba na poradnu E-bezpečí Poradna E-Bezpečí – Napiš nám (e-bezpeci.cz) , zavolat na bezplatnou telefonní linku 800 350 000 Národní linka pro odvykání hraní – Hazardní hraní (hazardni-hrani.cz) nebo vyhledat psychologickou pomoc, nezůstávej na to sám – včasná pomoc tě může ušetřit spousty trápení do budoucna.

Přeji, ať se ti to daří.

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.