Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie
Ráno vstaneš a první věc, kterou uděláš je, že zkontroluješ svůj telefon. Přes den se snažíš dostat k obsahu na internetu a jsi celý nesvůj, když to třeba kvůli vyučování ve škole není možné. Po návratu ze školy „zapaříš“ nějakou hru nebo strávíš většinu času scrollováním sociálních sítí nebo koukáš na různé videa a fotky. Většinu kamarádů máš v online světě a už si ani nepamatuješ, kdy jsi byl naposledy venku a bavil se i jinde než ve virtuálním prostoru. Často jsi podrážděný, roztěkaný, špatně se ti soustředí, a ještě hůř spí. Když tě rodiče nebo někdo jiný požádá, abys odložil telefon a věnoval se i jiným věcem než online bublině, cloumá s tebou vztek. Zhoršily se ti známky ve škole.
Poznáváš se ve většině bodů? Pak je na čase s tím začít něco dělat. Pravděpodobně se u tebe totiž rozvíjí nebo už rozvinula závislost na internetu, tzv. netolismus.
Snahou tohoto článku není internet démonizovat, protože je na něm možné najít spousty zajímavých informací. Internet se stal součástí našich životů. Může to být dobrý sluha, který ti nabídne vzdělání i zábavu, ale i zlý pán, který tě postupně bude přetahovat na svoji stranu do té míry, že ti nakonec podkope všechny plány do budoucna.
Stejně jako u jiných závislostí je i u netolismu důležité si uvědomit, že mám problém. To může být někdy hodně obtížné.
Můžeš si taky zkusit udělat test, který ti napoví, jestli už nejsi závislostí ohrožený. Najdeš ho třeba tady: Otestujte se – Adiktologická ambulance (adiktologie.cz) Je důležité odpovídat pravdivě, nesnažit se upravovat realitu. Chceš se přeci dozvědět, jak na tom jsi doopravdy.
Možná už si uvědomuješ, že tě online svět pohltil více, než by si chtěl, ale nedaří se ti najít cestu ven ze začarovaného kruhu. Co můžeš udělat sám?
Přeji, ať se ti to daří.
Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie