Nevíš, kam jít na střední školu? Školní psycholožka radí, jak si vybrat

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Spousta lidí kolem se Tě možná v tomto čase ptá: „Tak co? Už to víš? Už víš, kam půjdeš na střední?“ Možná tě tato otázka pěkně stresuje (protože někteří kamarádi už v tom mají jasno) nebo i tak trochu vytáčí (jo, ještě více stresu prosím, pořád o tom mluvte).

Ano, Ty samozřejmě víš, že se to blíží, a taky víš, že si nakonec budeš muset do té přihlášky ty dvě školy napsat… Ale jak máš ve čtrnácti nebo v patnácti letech vědět, co chceš v životě dělat? Vždyť člověk někdy neví, co bude za rok, natož za čtyři nebo déle. A už v tomto momentu tě chci podpořit v tom, že určitá nejistota k procesu volby patří a taky v tom, že tvá volba není podepsaný rozsudek na doživotí.

Spousta věcí se dá v životě změnit a mnoho lidí nepracuje v oboru, který vystudovali… jenže pokud už teď budeš přemýšlet nad tím, co by tě mohlo bavit, můžeš si celou tu cestu k budoucí práci udělat příjemnější a o to v tuto chvíli jde. Tak se pojďme kouknout na to, co by ti mohlo tvou volbu aspoň částečně pomoci ujasnit.

Hlásíš se na střední?

Pokud podáš přihlášku na GYMPL, UČŇÁK nebo PRŮMKU, vyplníš dotazník zde webu, automaticky se zapojíš do soutěže o MacBook Air M1! Zkus své štěstí.

Zmapuj si své zájmy

Už Konfucius, který žil v 5. století př. n. l. řekl: „Najdi si práci, kterou miluješ, a nikdy nebudeš muset pracovat.“ Spousta lidí dělá práci, která je bohužel moc nebaví, a tak do ní chodí jenom proto, aby zaplatili složenky. Proto je tak důležité, aby sis už teď uvědomil, že to budeš jednou ty, kdo do té práce bude chodit. Ani máma, táta, učitel nebo kamarád, jen ty sám. Je dobré nechat si poradit někým zkušenějším, o tom bude řeč i níže, ale ten prvotní impuls by měl být o tobě. Takže si vezmi k ruce tužku s papírem a napiš si tam:

  • Co Tě baví? U jakých činností zapomínáš na čas? (Jsou to takové ty situace, kdy jsi natolik ponořený do toho, co děláš, že jsi pak sám překvapený, jak čas rychle letí); zkus se zamyslet, v jakých povoláních bys mohl tyto činnosti využít.
  • Připrav si na papír tři sloupce označené slovy: Baví mě/ Tak něco mezi/ Nebaví: roztřiď do těchto kategorií školní předměty, když se budeš dívat po středních školách, vždy se snaž i kouknout na to, jaké předměty tě tam čekají; buď připraven, že na každé škole se pravděpodobně setkáš s nějakým předmětem, který ti prostě úplně nesedne a je to tak v pořádku, cílem je, aby jich bylo co nejméně. Vybral sis střední školu, ale když ses kouknul na předměty, většina z nich by skončila v kolonce „Nebaví“? Co ti to napovídá?

Měj svůj vision board

Vision board je v podstatě taková nástěnka tvých snů a přání, kterou si vytvoříš pomocí různých výstřižků z časopisů, novin, můžeš do ní různě vepisovat, kreslit (když v google zadáš „Vision board“ objeví se spousty příkladů). Někdy pomáhá vidět své plány zhmotněné ve formě obrázků. Zauvažuj, proč si do vision boardu zvolil právě tuto fotku, výstřižek nebo text? Čím tě zaujal? Pokud je na obrázku vyobrazený člověk při nějaké činnosti, dovedeš si představit, že jsi na jeho místě? Jak se pravděpodobně budeš cítit? Když máš vision board hotový, zkus se zamyslet nad tím, co všechno bys musel udělat, aby se ti dařilo jej postupně převádět do reality.

Rodinná rada

O volbě střední školy se pravděpodobně budeš radit s rodinou. Zkus se členů bližší i vzdálenější rodiny zeptat, co prožívali oni, když si volili střední školu, co jim nakonec pomohlo se rozhodnout, jaké bylo jejich studium? Pokud už někdo studoval na střední škole, která tě láká, nech si povědět víc. Pořád měj ale na paměti, že každý je jiný. Zkušenost je nepřenosná, tu si budeš muset udělat ty sám, proto se snaž zůstat otevřený různým možnostem.

Neboj se zaklepat na dveře výchovného poradce, kariérového poradce nebo psychologa

Výchovný poradce, kariérový poradce, školní psycholog. Pokud někoho takového na škole máš, určitě využij možnosti si s ním povykládat. Tito lidé jsou proškoleni proto, aby ti dokázali při tvé volbě pomoci. Využívají k tomu někdy i různé nástroje (testy, dotazníky, speciální karty, …), ale hlavně si budete povídat a možná padnou otázky, na které by ses sám sebe nezeptal, a tě zase nasměrují o kus dál a pomohou ti ujasnit tvou budoucí volbu. Nemluvě o tom, že možná úplně nevíš, jak máš ty přihlášky vlastně vyplnit, že?

Získávej informace

Pokud tě nějaká SŠ zaujme, není nic lepšího, než se zajít podívat na některý ze dnů otevřených dveří, které většina škol pořádá, abys okouknul zázemí a vybavenost školy, setkal se se s učiteli, kteří zde vyučují, a hlavně se studenty, kteří už na školu chodí. Ti pro tebe mohou být velmi cenným zdrojem informací. Zeptej se jich, jak se jim studuje, jaké byly přijímačky, co se jim zdá na studiu těžké, co je naopak baví… nedávno byli také na tvém místě a určitě ti budou chtít pomoct.

Nech se otestovat

Na internetu můžeš najít celou řadu různých osobnostní testů. Jako např. 16personalities Osobnostní Test Zdarma | 16Personalities nebo MBTI Test osobnosti. MBTI (hys.cz). Někdy může i tento typ testu pomoci si uvědomit, jak že na tom vlastně po osobnostní stránce jsem. Takže pro nějakou částečnou orientaci, proč ne, ale pokud bys ses chtěl o sobě přeci jen dozvědět více, nech se otestovat u psychologa, který má k dispozici opravdu ověřené nástroje.

Přeji ti, ať je pro tebe volba střední školy co nejvíce o pohodě s minimem zmatku v hlavě a pokud by si přeci jen měl pochybnosti, jestli volíš správně, nezůstávej na to sám 😉

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.