Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie
Představ si časovou osu, která se skládá z minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Minulost zahrnuje všechny tvoje vzpomínky, ať už ty příjemné nebo ty, na které bys nejraději navždy zapomněl. Patří sem zážitky, které tě můžou stresovat, být zdrojem úzkosti.
Hádka s rodiči nebo kamarády, špatná známka ve škole, kterou si potřebuješ opravit, slova, která ti nějak ublížila, situace, kdy ses cítil trapně, doplnit se dá spousta možností. Budoucnost je tvořená tvými představami a domněnkami. Dopředu předpokládáš, že se něco stane, přitom nemáš věšteckou kouli, ale hlava ti nabízí scénáře, které se ti často ani nemusí líbit… výsledkem jsou obavy, strach a to nikdy není úplně příjemné.
Schválně zatím vynechávám přítomnost, protože o tu se mindfulness opírá. Je to koncept, který vychází z tradiční budhistické psychologie a často bývá zaměňován s meditací a jógou, ale i když tu jistá podobnost je, není to totéž.
Pojďme se ale vrátit zpět k časové ose. Zamysli se, nad čím přes den přemýšlíš nejčastěji? Je to minulost, všechno to, co už bylo, nemůžeš to změnit a třeba tě to trápí? Je to budoucnost? Myšlenky na to, co se bude dít? Nebo je to přítomnost? Tedy vnímáš to, co se děje prostě teď a tady?
Jak jsme tak uspěchaní a žijeme v hektické době, tak dost často jsme hlavou spíše v minulosti nebo v budoucnosti. A může to být stresující, protože minulost se změnit nedá a to, co bude, neví přesně nikdo z nás. Výsledek? Hlava může být tak trochu zahlcená. Můžeš se cítit roztěkaný, nesoustředěný… chtělo by to na chvíli vypnout. Jenže jak?
S tímto a mnohým dalším ti může pomoci praktikování mindfulness, v češtině pro toto slovo nemáme přesný výraz, nejvíc se tomu asi blíží slovo „všímavost“. Všímáš si, co se děje, přesně v tuto chvíli, teď a tady.
A když si všímáš co se děje v přítomnosti, je velice těžké současně myslet i na to, co bylo nebo co bude, i když někdy ty myšlenky můžou stejně „dotírat“. Je to v pořádku. Všechno chce trochu tréninku. Chodit ses taky nenaučil ze dne na den, ale věř, že když si uděláš pravidelně čas na sebe, výsledkem bude snížení stresu a strachu, lepší spánek a celá řada dalších benefitů.
Budeš potřebovat čokoládu nebo nějaký dobrý bonbón, místo, kde budeš mít klid, buď úplné ticho nebo příjemnou hudbu podle svého výběru.
Máš to nachystané? Tak jdeme na to. U mindfulness je důležité zaměřit se postupně na své tělo a své smysly.
Možná ti to teď přijde hodně jednoduché? To je ten návod? Sníst čokoládu nebo bonbon? Ono nejde o jezení jako takové, jde o to všímání si všeho, co se děje nejen kolem tebe, ale i uvnitř tebe. Tato všímavost pomáhá se celkově zklidnit a cítit se lépe.
Pokud bys to s mindfulness do budoucna myslel vážně, je fajn absolvovat nějaký kurz, kde tě celým procesem provede zkušený lektor, můžeš si zkusit na začátek pustit nějaké video na YouTube nebo si přečíst nějakou knihu. Doporučuji třeba Mindfulness pro zvládání hněvu pro teenagery, která je zároveň i plná praktických cvičení.
Přeji ti, ať dokážeš najít klid i v časech, které možná úplně klidné nejsou, ať se to daří.
Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie