Pohyb – lék pro tělo i duši? Ano! Školní psycholožka radí

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Stává se ti někdy, že jsi unavený, smutný, špatně se ti spí a ještě hůř soustředí zejména v době, kdy víš, že se blíží test nebo zkouška? A jak si na tom s pohybem? Věnuješ se pravidelně nějakému sportu nebo většinu svého dne prosedíš? Jak často se dostaneš ven na čerstvý vzduch?

Zkus si na ty předchozí otázky odpovědět upřímně. Pokud si uvědomíš, že většinu svého času strávíš v sedě, ať už ve škole nebo doma koukáním na seriály, filmy, hraním her na počítači nebo sjížděním videí a fotek na sociálních sítích, možná je ten správný čas udělat změnu. Ono totiž tvoje tělo a to, jak se uvnitř cítíš, spolu úzce souvisí. Tělo bylo stvořeno k pohybu, jenže my už ho zdaleka nemáme tolik, jako tomu bylo v dřívějších dobách. I dospělí lidé často pracují vsedě u počítače. Výsledkem je nejen to, že přibýváme na váze, jsme celí rozlámaní a často nás něco bolí, ale také to, že je nám hůř i psychicky a podáváme celkově nižší výkon.

Méně také trávíme čas venku, přitom slunce a vitamin D, který díky němu načerpáme, je prospěšný nejen pro naši imunitu a celkové zdraví, ale také nám v podstatě okamžitě dokáže zlepšit náladu.

Zkus se zamyslet nad tím, jak se cítíš, když je krásný den a ty ho trávíš venku. Cítíš se pak hůř? Pravděpodobně to bude právě naopak, že?

Takže pojďme se podívat na to, co všechno můžeš získat díky tomu, že se budeš hýbat, ať už venku nebo v tělocvičně.

Lepší nálada

Pohyb je v podstatě nejdostupnější antidepresivum na trhu a kromě tvého úsilí tě nebude nic stát. Je přitom celkem jedno, jaký pohyb si vybereš, ať už to bude chůze, běh, jízda na kole, plavání, jóga, aerobic, bojové nebo kolektivní sporty… cokoliv se počítá.

Díky sportu se zvýší tvoje tělesná teplota, která pomáhá uvolnit svaly a díky uvolněným svalům se budeš cítit celkově lépe. V těle se také uvolní látky, které pozitivně ovlivňují náladu: endorfiny, kterým se taky přezdívá „hormony štěstí“, serotonin, dopamin či norepinefrin.

Snížení stresu

Pokud si vybereš sport, který tě baví, je poměrně vysoká šance, že se dostaneš do stavu, kterému se přezdívá flow. V tu chvíli se plně soustředíš na to, co zrovna děláš, tady a teď. To znamená, že ostatní myšlenky nemají v tu chvíli šanci a ty si krásně pročistíš hlavu od případných starostí a problémů, které tě trápí a s čistou hlavou se vždycky potíže řeší tak nějak lépe, než v době, kdy už na to na nemáme sílu. Když jsme ve stresu, do těla se vyplavuje kortizol, tzv. stresový hormon.

Když je stres dlouhodobý a i onoho kortizolu je hodně, budeš mít i slabší imunitu, takže můžeš snadněji onemocnět a ruku v ruce s tím jdou i špatné myšlenky a nálady. Sport umí ale hladinu kortizolu snížit, takže zase o důvod víc, proč se hýbat.

Učení půjde líp

Pokud se delší dobu učíš a máš pocit, že už ti informace nelezou do hlavy. Udělej si pauzu, během které se budeš hýbat. Při intenzivnějším pohybu spotřebováváme více kyslíku a také dochází k většímu prokrvování mozku. Ten má šanci si během sportovní pauzy odpočinout a načerpat novou energii a tobě pak půjde všechno mnohem líp. Vyčlenit si tedy během učení přestávky, které strávíš aktivně, je nejlepší cestou, jak podpořit své snahy se něco naučit.

Kvalitnější spánek

Cvičení pomáhá k celkově lepšímu spánku. Tělo bude příjemně unavené a díky všem těm prospěšným látkám, které ovlivní tvou náladu, by se ti mělo i lépe usínat. Pozor, platí však jedno pravidlo. Neměl by si cvičit pozdě večer, to by naopak mohlo tělo zbytečně rozpumpovat a může ti pak déle trvat, než usneš nebo spánek bude trhaný a nekvalitní.

Vyšší sebevědomí

Sport ti pomůže nejen cítit se lépe, ale zároveň budeš mít zdravé a dobře fungující tělo. Zlepšíš svoji koordinaci a sílu… nebudeš mít pak problém se zapojit do nějaké kolektivní aktivity, navazovat nová přátelství. Pokud ještě nesportuješ pravidelně, zkus si vybrat sport, který by tě bavil a třeba se zapsat na nějaké skupinové lekce nebo do sportovního klubu.

Malé doplnění na závěr

Řekli jsme si, že pohyb pozitivně ovlivňuje nejen naše tělo, ale i psychiku. Jsou ale situace, kdy ani pohyb nemusí úplně fungovat. Když jsi smutný, plačtivý a ani si nepamatuješ, kdy ses naposledy zasmál, trpíš poruchami spánku (buď jsi nadměrně spavý nebo naopak nespíš skoro vůbec), změnili se tvé jídelní návyky (přejídání nebo naopak nechutenství) a máš pocit, že tvoje energie často nestačí ani na to, aby si vylezl z postele a tento stav už trvá déle než dva týdny. Vyhledej pomoc odborníka. Deprese je nemoc jako jakákoliv jiná a čím dříve se řeší, tím vyšší je šance, že se ti brzy uleví.

Je také dobré si uvědomit, že duševní onemocnění se může rozvinout u každého bez rozdílu, takže pečujme o své zdraví. Prevence je vždycky snazší cesta než léčba rozvinutého problému a zrovna pohyb je té prevence důležitou součástí. Tak se hýbej, užívej hezkých dnů a ať se ti daří.

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.