Pomoc, jde po mně stres! Jak s ním pracovat? Školní psycholožka radí

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Přijímací zkoušky jsou každým dnem blíž a blíž a ty si možná pokládáš celou řadu otázek: „Jsem dostatečně připravený? Jaké to bude? Co když to nevyjde?“

Vždycky, když nám jde o něco důležitého, můžeme pociťovat určitou formu strachu a stresu. Je to přirozené a normální. V souvislosti se stresem se mluví hlavně v negativech. Kdo by ho také chtěl dobrovolně prožívat, že? Ale něco ti povím, něco, co je velmi důležité. Stres nemusí být jen špatný. Stres totiž můžeme rozdělit do dvou takových základních kategorií na eustres a distres (on se dá dělit i jinými způsoby, ale my si povíme o těchto dvou, aby si pochopil, co se v tobě může dít).

Eustres aneb existuje i „dobrý“ stres

Eustres je mírná forma stresu, která nám často umožní podávat lepší výkon. Pomáhá sportovcům před závodem i jiným lidem v době, kdy je před nimi nějaká důležitá výzva. V takovou chvíli se můžeme cítit nesví, nervózní, zvláštně vnitřně rozechvělí, ale když dojde na akci, přepneme do módu flow (tedy bytí tady a teď) a to nám může hodně pomoci uspět. Když si představíš stres jako oheň, tak eustres je ten typ ohně, který není ničivý, ale rozpálí nás tak, abychom lépe fungovali. Jeho „brácha“ distres, to je oproti tomu jiné kafe.

Distres je jako zlý sourozenec

Tento stres je chronický, vyčerpávající, trvá dlouho a přináší s sebou celou řadu psychických i zdravotních neduhů. Je to oheň, který nerozehřívá, ale pálí všechno kolem sebe na padrť. Proto je dobré ten ohýnek udržovat v kontrolované fázi. Když je toho moc, je důležité odpočívat, dělat něco pro sebe a tím předcházet tomu, že nás právě distres sežehne na popel.

Desatero, jak udržet stres pod kontrolou

1. Vyzkoušej si přijímačky nanečisto  

Říká se, kdo je připraven, není překvapen. Spousta škol má na svých stránkách dostupné testy z předchozích let. Vyzkoušej si je včetně toho, že si stopneš čas, za který by si měl test stihnout vyplnit. Někdy je možné vyzkoušet si test přímo na dané škole nebo přes společnosti, které testy pro školy přímo vytvářejí. Nelekej se toho, když nestihneš vyplnit všechno. Spousta testů je připravená tak, aby tě zároveň dostala pod časový tlak. Málokdo bude vědět úplně všechno. Proto je také dobré udělat lehčí úkoly na začátek a nevyplňovat test postupně. Mohl by ses u některé otázky zaseknout a zbytečně ztrácet drahocenný čas. Dopředu si také zjisti, jestli se strhávají body za špatnou odpověď. Pokud ano, nevyplatí se úplně riskovat. Vyplňuj hlavně to, co víš. Pokud se ale za špatnou odpověď body nestrhávají, zaškrtni možnost, která ti přijde správná, vždy je tu šance, že to vyjde.

2. Pamatuj si, že všeho moc škodí

Možná si teď najel na mód učení se od rána do večera. Je skvělé, že se tak intenzivně připravuješ, ale mozek potřebuje i odpočívat, aby si mohl veškerá data uložit do paměti. Představ si, že jsi běžec a trénuješ na důležitý závod. Myslíš, že bys vydržel třeba 16 hodin v kuse běžet? Bez přestávky? Odpověď je jasná. S velkou pravděpodobností ne. A i kdyby náhodou ano… na druhý den budeš celý rozlámaný a svaly tě budou tak bolet, že sotva sejdeš ze schodů. Mozek je zvláštní v tom, že nás nebolí. Nedává nám tak signál jako namožené svaly, že už toho má prostě dost. Denně ale musí zpracovávat spoustu vjemů a ukládat si věci do paměti. Když mu nedopřeješ odpočinek vede to k jedinému, ráno se probudíš a můžeš mít pocit, že si nic nepamatuješ. Proto si dopřávej pravidelné pauzy.

3. Vždycky je tu plán B

Polož si otázku: „Co nejhoršího se může stát, když to nevyjde? Jaké pocity se pojí s představou, že neuspěješ?“ Cítíš smutek, zklamání, bezmoc, beznaděj? Zdá se ti, že situace je bezvýchodná? Na první dobrou to tak může vypadat, ale věř mi, že vždy existuje řešení. Může se stát, že se na škole, na kterou se hlásíš uvolní místo na poslední chvíli, protože některý z žáků se rozhodne nakonec nastoupit jinam, možná se dostaneš na jinou školu, což nemusí být v danou chvíli pro tebe ideální, ale vždy je tu možnost to do budoucna změnit. Co třeba přestup po roce?

4. Vyhýbej se toxickým lidem

Snaž se vyhýbat lidem, kteří tě stresují sami o sobě. Lidem, kteří ti neustále přijímačky připomínají, rozvíjí katastrofické scénáře a říkají, jak to bude strašné nebo naopak ty, kteří se tě pořád ptají: „Tak co umíš to? Už to umíš?“ Vyhledávej společnost lidí, se kterými si budete vzájemně oporou, protože sdílená starost je poloviční starost.

5. Pozitivní vnitřní řeč

Jak se sebou v rámci přijímaček mluvíš? Myslím takový ten vnitřní hlásek, který se ozývá z tvého nitra. Šeptá něco ve smyslu: „Zbytečně se snažíš! To stejně nedáš! Nemáš šanci!“ Zamysli se, je taková vnitřní řeč cestou k úspěchu? Říká ti něco termín sebenaplňující proroctví? Znamená to, že naše myšlenky mohou předurčovat to, co se nakonec stane a tobě jde přeci o to uspět. Pokud ses připravoval, podpoř svou snahu i tím, jak k sobě budeš promlouvat: „Zvládneš to! Jsi připravený! Dopadne to dobře! Všechno půjde hladce!“

6. Představ si, že už to máš zdárně za sebou

Víš, jaký fígl používají úspěšní sportovci, když mají před důležitým zápasem nebo závodem? Vizualizaci. Jde v podstatě o to, že si promítnou v hlavě takový film, kde už se vidí na stupni vítězů a dost často se jim to vyplácí. Proto si v hlavě představ ideální scénář dne tvých přijímacích zkoušek. Usazuješ se v lavici, otvíráš test, padá z tebe nervozita, protože se nezdá zdaleka tak těžký, jak si očekával, odcházíš s velkou nadějí, že všechno dobře dopadne.

7. Dýchej

Pokud tě přeci jen zaplaví nervozita a úzkost, pracuj se svým dechem. Hluboce se nadechuj nosem, můžeš si u toho počítat do pěti, na chvíli zadrž dech a pak zase vydechuj. Když nás zachvátí panika, může se nám nadechovat jen velmi těžko, proto se z počátku soustřeď na výdech. Jakmile se rytmus tvého dechu podaří srovnat, pokračuj, a dokud neucítíš uvolnění. Nechouli se do sebe. Když jsme nervózní, máme tendence se stočit do klubíčka. Založit si ruce přes břicho nebo hrudník a hlavu natlačit na prsa, tím si ale utlačuješ bránici, hůř se ti dýchá a je těžší se zklidnit.

8. Střídej napětí a uvolnění

Jednoduchou pomůckou pro uvolnění je střídání napětí a uvolnění v různých částech těla. Zatni ruce v pěst, až ti skoro zbělají klouby, pár sekund podrž a následně sevření uvolni. Stejně můžeš zatínat i nohy, celé paže. Zatínání svalů napomáhá uvolnění. Můžeš se také předtím, než půjdeš spát zklidnit za pomocí autogenního tréninku, který právě s napětím a uvolněním jednotlivých svalových partií pracuje: Autogenní trénink – řízená relaxace – YouTube.

9. Obal si nervy

Nezapomeň si s sebou v den přijímaček vzít nějaké sladké ovoce (banán, hroznové víno) nebo klidně i čokoládu nebo hroznový cukr, který ti dodá energii a celkově „obalí“ nervy.

10.  Před zkouškou už se neuč a vše si připrav dopředu

Možná tě to svádí se těsně před zkouškami ještě do noci učit. To prosím tě nedělej, co si nestihl doteď už nemá cenu začínat. Výsledek bude jen ten, že se ještě více vystresuješ a po probuzení budeš mít v hlavě zmatek. Naopak večer před přijímačkami už by si měl mít pohodu. Věnuj se aktivitám, které máš rád, zkus se uvolnit, a hlavně si nachystej dopředu všechno, co budeš následující den potřebovat. Před spaním už nekoukej do mobilu ani počítače. Možná neusneš hned, ale snaž se jít do postele brzy, ať jsi vyspaný a ráno vykroč pravou.

Přeji hodně štěstí u zkoušek a nezapomeň: Ty to zvládneš!

Vypracovala: Mgr. Lucie Svobodová, DiS., školní psycholog, instagram Lucky Psychologie

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.